Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

DKK wznawia działalność

Utworzono dnia 23.09.2020

Szanowni klubowicze 28.09.2020 roku  (poniedziałek) o godz. 11.00 zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym samym wznawiamy naszą działalność po półrocznym okresie kwarantanny. W trakcie spotkanie będziemy omawiać książkę autorstwa Katarzyny Enerlich „Wiatr od jezior”. Przebywając w bibliotece prosimy o zachowanie procedur obowiązujących podczas epidemii COVID-19.

Dawna karczma

Utworzono dnia 09.09.2020

Dawna karczma

(gościniec, oberża) przy ul. Toruńskiej 2 w Golubiu (w latach 1605 – 1968) zachowany do dziś stary budynek dawnej karczmy w Golubiu to dziś adres Golub – Dobrzyń ulica Toruńska 2. W 1910 roku w katastrze budynkowym miasta Golubia był to adres Thornervorstadt 153 (tj. „Przedmieście toruńskie nr 153").

Karczma zwana także gościńcem lub oberżą, jak zaświadczają o tym stosowne źródła pisane, znajdowała się na obecnym miejscu już na początku XVII wieku. W nowożytnych aktach miasta Golubia znaleźliśmy kilka wzmianek o niej. 

czytaj dalej na temat: Dawna karczma

100 lat – Jubileusz Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia N.M.P.

Utworzono dnia 08.09.2020

Siostry ze Zgromadzenia zostały sprowadzone do Golubia 20 lipca 1920 roku na prośbę ówczesnego proboszcza parafii ks. Edwarda Balcera. Dom, w którym wówczas zamieszkały mieścił się przy ulicy Dworcowej (obecnie PTTK). Siostrom powierzono obowiązki pielęgnowania chorych w domach, wychowywanie dzieci w wieku przedszkolnym, prowadzenie grupy „Dzieci Maryi” oraz służbę kościelną. Po wojnie w 1948 roku siostry zamieszkały przy ulicy Hallera, a od 1981 roku do chwili obecnej mieszkają przy ulicy Wodnej 6. Od wielu lat siostry ze Zgromadzenia  związane są z parafią pw. św. Katarzyny w Golubiu. W tym roku Siostry Służebniczki Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzą 100 lat posługi na rzecz kościoła i mieszkańców Golubia-Dobrzynia. W niedzielę 6 września br. w intencji Sióstr ze Zgromadzenia w kościele pw. św. Katarzyny w Golubiu została odprawiona uroczysta msza św. W ramach tej uroczystości nasza biblioteka przygotowała wystawę, której otwarcie nastąpiło po zakończeniu mszy św.

Historia budynku przy ulicy Rynek 9

Utworzono dnia 07.09.2020

Właściciele powyżej wzmiankowanej posesji od 1847 roku:

  • Kupiec żydowski Joseph Kiewe - nabyta nieruchomość przez niego w dniu 6 września 1847 roku
  • Moritz Abraham Kiewe, który ze swoją małżonką w małżeństwie i w równości małżeńskiej żył - od 1 października 1880 roku
  • Kupiec Isaak Kiewe - jw
  • Kupiec Mayer Rosenkranz w Golubiu - we współwłasności i do połowy majątku – od 17 czerwca i 22 czerwca 1907 roku
  • Golub 11 sierpnia 1928 roku Abraham Lewin zamieszkały w Golubiu przy Rynku oświadczył, że zapisanymi właścicielami nieruchomości Golub  są kupiec Izaak Kiewe z Oliwy ulica Waldstrasse 1 i kupiec Meyer zwany Maks Rosenkranz z Berlina, każdy do połowy Dnia 20 marca 1923 roku sprzedali zapisani właściciele Kiewe i Rosenkranz nieruchomość tą składającą się z domu handlowego z przynależnymi budynkami położonymi w Golubiu Rynek róg Zamkowej Abrahamowi Lewinowi kupcowi z Golubia i Jakobowi Lipce z Dobrzynia nad Drwęcą. Kontraktem z dnia 12 listopada 1924 roku nr 500 rejestru notariusza Hellmutha Wardy z Torunia odstąpił za sumę 6 700 zł (w tym wartość ruchomego inwentarza wynosiła 3500 zł) współwłaściciel Jakób Lipka stawającemu Abrahamowi Lewinowi wszystkie swoje prawa wynikające z powyżej wymienionego kontraktu z dnia 20 marca 1923 roku udzielając pełnomocnictwo do przewłaszczenia sobie samemu nabytej nieruchomości
  • Dnia 18 lipca 1942 roku nieruchomość Golub przeszła na własność Rzeszy Niemieckiej Placówki Powierniczej w Gdańsku
  • Grudziądz 22 listopada 1940 roku do Sądu Obwodowego w Golubiu wpłynął wniosek od Haupttreuhanstelle Ost Treuhandstelle Danzig - Westpreussen, Placówka w Grudziądzu (Aupenstelle) rozkaz aby powyższy grunt przy Rynku w Golubiu przekazać do sprzedania na rzecz panów Kleina, mistrza piekarskiego Bretzinga i Eisenacka
  • 17 października 1955 roku Zespół Adwokacki nr 2 w Toruniu stwierdził, że obywatel Keller jest współspadkobiercą po Abrahamie Lewinie

Wg katastru budynkowego w 1895 roku na przedmiotowej działce znajdował się dom mieszkalny, tylne budynki, spichrz. Wg katastru budynkowego miasta Golubia z lat 1910

- 1945 na działce Rynek nr 9 znajdował się:

» Budynek sklepowy z podwórzem oraz spichrz ze stajnią przy ulicy Zamkowej. W 1912 roku budynek sklepowy został rozebrany i na nowo pobudowany, natomiast pozostałe budynki zostały rozebrane i zabudowane jednym budynkiem Domu Handlowego istniejącym do dziś

Po II wojnie światowej w budynku Rynek nr 9 znajdowała się Spółdzielnia Drzewno - Meblarska, która miała tu swój zakład do początku lat sześćdziesiątych, potem przeniosła się ona do Dobrzynia nad Drwęcą ulica Młyńska (dawny młyn żydowski opuszczony). W budynku opuszczonym przez Spółdzielnię urządzono na parterze Bank, a na piętrze PZU oraz mieszkania dla pracowników Banku. Bank istniał do początku XXI wieku i przeniósł się następnie na ulicę Konopnicką w Dobrzyniu nad Drwęcą do nowo pobudowanego budynku, natomiast PZU przeniosło się do budynku Domu Handlowego, też w Dobrzyniu ulokowanego na Placu Tysiąclecia. Cały czas czynsze za zajmowane budynki były odprowadzane do Stanów Zjednoczonych Ameryki - do potomków rodziny Keller. Jednocześnie do połowy nieruchomości nabyła prawa, zamieszkała w Stanach żydówka pani Lane. Ona podarowała swoją część nieruchomości bezpłatnie miastu Golubiowi z zastrzeżeniem, że ma być o tej ofierze zainstalowana na budynku stosowna tablica, co miasto Golub nie zrealizowało. Krótko przed 2010 rokiem miasto Golub sprzedało pusto stojącą i niszczejącą swoją część nieruchomości przy Rynku nr 9 przedsiębiorcy hotelowo - restauracyjnemu z Torunia Karbowskiemu. Karbowski po tym nabył prawa do drugiej połowy nieruchomości od Kellerów i stał się jedynym właścicielem nieruchomości. Od 2010 roku po kapitalnym remoncie istnieje tutaj restauracja oraz hotel pod nazwą „Va banque”.

Opracowanie Ryszard Kowalski Golub - Dobrzyń

Uwaga Czytelnicy

Utworzono dnia 07.09.2020

Szanowni czytelnicy,

Mimo ograniczeń epidemicznych nasze placówki biblioteczne działają w zakresie możliwym do realizacji w reżimie sanitarnym. Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi przeciwdziałaniu Covid-19 podczas pobytu w miejscach ogólnodostępnych biblioteki obowiązkowe jest dla użytkowników i bibliotekarzy  zakrywanie nosa i ust poprzez użycie maseczek, przyłbic, ew. przy pomocy odzieży lub jej części oraz dezynfekowanie rąk przed wejściem do budynku.

Biblioteka wychodząc na przeciw naszym czytelnikom rekomenduje korzystanie z katalogu on-line naszej biblioteki pod adresem : https://xn--szukamksiki-4kb16m.pl/SkNewWeb/astart/839. Uruchomiliśmy także możliwość korzystania z publikacji w formie cyfrowej z na platformie Legimi (zasady korzystania pod tym adresem : http://www.golubdobrzyn.naszabiblioteka.com/n,zapraszamy-7. Nasi czytelnicy mogą także korzystać z portalu Academica, dostępnym w Bibliotece  przy ul. Żeromskiego 11. Polecamy także korzystanie ze strony POLONA/ (www.polona.pl), gdzie znajdą Państwo szereg ciekawych publikacji.

Dla osób niepełnosprawny lub tych, którzy sami nie mogą przyjść do biblioteki proponujemy dostarczenie książek do domu, przed uprzednim zamówieniem pod numerem telefonu 56 683 24 05.

Zapraszamy do korzystania z usług naszej biblioteki.

czytaj dalej na temat: Uwaga Czytelnicy

Konkurs literacki „Mroczne Pomorze 1920”

Utworzono dnia 02.09.2020

Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu i Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego zapraszają wszystkich twórców regionu kujawsko-pomorskiego, którzy ukończyli 15 rok życia, do wzięcia udziału w Konkursie literackim „MROCZNE POMORZE 1920 – opowiadania z dreszczykiem”.
100 lat temu Pomorze stało się częścią wolnej Polski. Rok 1920 to czas zmian i zawirowań, idealny dla intryg kryminalnych, historii szpiegowskich czy horrorów. Czekamy na Wasze opowieści!

Wszystkich twórców zapraszamy do nadsyłania prac w formie elektronicznej wraz z dobrej jakości zdjęciem, bądź skanem wypełnionej karty zgłoszeniowej, a w przypadku osób niepełnoletnich dołączonym Oświadczeniem Rodzica/Opiekuna na adres: konkursliteracki@ksiaznica.torun.pl w terminie od dnia 1 września do 31 października 2020 roku.
Nasze Jury oceni prace pod kątem zgodności z tematem, oryginalności, bogactwa językowego, poprawności stylistycznej i językowej.
Najlepsze opowiadania zostaną nagrodzone.

Szczegóły znajdują się w Regulaminie Konkursu. Prosimy o zapoznanie się z jego treścią. 

czytaj dalej na temat: Konkurs literacki „Mroczne Pomorze 1920”

"A więc wojna..."

Utworzono dnia 01.09.2020

W związku z 81. rocznicą agresji III Rzeszy na Polskę i tym samym wybuchu II Wojny Światowej Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu-Dobrzyniu przygotowała wystawę poświęconą temu wydarzeniu. Materiały przygotowane dla Państwa mają upamiętnić to smutne wydarzenie i przypominać o tragedii wojennej. Nigdy więcej wojny !
Zapraszamy do obejrzenia wystawy w godzinach pracy Biblioteki !

czytaj dalej na temat: "A więc wojna..."

Mała książka - Wielki człowiek

Utworzono dnia 31.08.2020

Informujemy, że nasza biblioteka przystąpiła do projektu „Mała książka- wielki człowiek”. Dzięki tej kampanii społecznej zachęcimy rodziców i naszych najmłodszych czytelników do wspólnego, rodzinnego czytania. Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych.
Zachęcamy rodziców trzylatków, aby przyszli do naszej biblioteki i otrzymali Wyprawkę czytelniczą. Mały czytelnik będzie zbierał naklejki, po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.
Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

czytaj dalej na temat: Mała książka - Wielki człowiek

Artur Reiske w bitwie z bolszewikami

Utworzono dnia 18.08.2020

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej  (1920-2020), która była wielkim zwycięstwem Wojska Polskiego, które tocząc ciężkiej boje ostatecznie powstrzymało  i zmusiło do odwrotu Armię Czerwoną.

 

Artur Reiske 18 sierpnia 1920 roku jako ochotnik brał udział w Bitwie pod Brodnicą i był dowódcą III batalionu 359. pułku piechoty. Pamiętając o tej ważne dacie w historii najnowszej Polski ale także naszego regionu nie zapomnieliśmy o przedwojennym burmistrzu Golubia Arturze Reiske -  bohaterze i uczestniku wojny polsko-bolszewickiej. Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć” w 2016 roku było inicjatorem  ufundowania tablicy pamiątkowej, która została umieszczona w Urzędzie Miasta. Celem naszych działań jest upamiętnianie wybitnych osób mieszkańców miasta, których działalność zawodowa i społeczna na zawsze wpisała się w historię Naszej Małej Ojczyzny.

 

 
czytaj dalej na temat: Artur Reiske w bitwie z bolszewikami

Zegar

Kalendarium

Listopad 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Imieniny