Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Czytamy, bo lubimy

Utworzono dnia 07.08.2020
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu-Dobrzyniu rozpoczyna cykl " spotkań z książką na weekend", podczas których chcemy wszystkim naszym czytelnikom, ale i nie tylko - zaproponować ciekawe pozycje książkowe, dostępne w naszych bibliotekach, które warto przeczytać w czasie letniej kanikuły lub po prostu w wolny weekend.
Pierwszą polecaną książką niech będzie "Spacer nad rzeką" Moniki A.Oleksy.Adresujemy ją przede wszystkim dla pań, ponieważ jest z gatunku powieści obyczajowych, gdzie tematem wiodącym są miłość i przyjaźń, a ich odcienie dotykają bohaterów powieści w różnych życiowych sytuacjach .Mnóstwo więc tam perypetii, niedomówień i rozterek, ale nie brak też ciepła, poczucia bezpieczeństwa i nadziei.Sympatycznego odbioru książki dopełnia fakt, że hej akcja umiejscowiona jest w pięknej scenerii nadwiślańskich krajobrazów i urokliwych zakątków Kazimierza Dolnego.
Tym, którzy wolą poważniejsze pozycje, dziś proponujemy książkę Elżbiety Jodko- Kuli pt." Maria Piłsudska. Zapomniana żona". Jest to beletryzowana opowieść o pierwszej żonie Józefa Piłsudskiego, wielkie rewolucjonistce, aktywnej konspiratorce, patriotce, nauczycielce, ale przede wzzystkim o kobiecie, o której się śmiało zaczyna mówić, iż "stworzyła" Piłsudskiego,  i dla której on najpierw stracił głowę i zmienił wyznanie, a potem..porzucił dla młodszej. Smutne losy niezwykłej i szalenie skromnej kobiety, o której względy zabiegał również... Roman Dmowski.
Pasjonatom literatury kryminalnej polecamy kolejną książkę Harlana Cobena pt." O krok za daleko". Tajemnicze zniknięcie córki głównego bohatera, śledztwo, komplikacje, nieustanne zagadki - oto, czego możemy się spodziewać po thrillerze mistrza kryminału!!
Proponowane pozycje książkowe dostępne są w naszych bibliotekach.
czytaj dalej na temat: Czytamy, bo lubimy

Lubimy czytać

Utworzono dnia 06.08.2020

,,Głosuj na prezydenta! Kogo wybiorą zwierzęta?”  -  André Rodrigues, Larissa Ribeiro, Paula Desgualdo.

Zmieniając brzeg rzeki, tak by wybudować własny basen lew znacząco wpłynął na życie mieszkańców lasu. Ponieważ nie przejmował się skargami swoich poddanych zwierzęta postanowiły wybrać innego przywódcę.

Książeczka porusza bardzo ważny temat, który rzadko omawiany jest wśród małych dzieci. Opowiada bowiem o tym, czym jest demokracja i jakimi zasadami się kieruję. W zabawny sposób wyjaśnia na czym polegają wybory, czym jest kampania wyborcza, debata, manifestacja.

Wspaniała książeczka o polityce dla dzieci i stworzona wspólnie z dziećmi!

Jakiego kandydata wybiorą zwierzęta? Czy pochodzącego z królewskiego rodu lwa, skorą do figli  małpę, kobrę, która nie ma jadu, czy spokojnego leniwca?

Kto został prezydentem lasu dowiecie się z tej przezabawnej a jednocześnie mądrej książeczki! Poleca Oddział dla Dzieci i Młodzieży - J.M.

 

czytaj dalej na temat: Lubimy czytać

Seniorzy w lokalnej społeczności

Utworzono dnia 13.07.2020

     

Kolejne spotkanie słuchaczy Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku 9.07.2020r. w ramach projektu „Seniorzy mają głos”.

Socjolog mgr Łukasz Afeltowicz przybliżył zebranym różne warianty demokratycznego uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej. Przy okazji wyszły na jaw różne niedogodności utrudniające życie seniorom oraz propozycje poprawy istniejącego stanu.

Następne spotkanie w ramach projektu już 30.07.2020r. o godz. 1000, na które serdecznie zapraszamy wszystkich seniorów.

czytaj dalej na temat: Seniorzy w lokalnej społeczności

Golub-Dobrzyń znany i nieznany

Utworzono dnia 09.07.2020

       

Kapliczki przydrożne zaczęły powstawać w XV wieku, ale ich wznoszenie rozpowszechniło się na terenie kraju w XVII i XVIII wieku w okresie kontrreformacji. Częste były figury Chrystusa Frasobliwego oraz patronów prawie wszystkich popularnych imion.

W Golubiu w rozwidleniu ulic Zamkowej i Toruńskiej w XVIII wieku wzniesiono kapliczkę świętego Jana Nepomucena. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z roku 1752, drugą źródłową zapiskę zanotowano 20.10.1758 roku. Figura św. Jana Nepomucena znajdowała się w tym czasie pod daszkiem kapliczki. Był on często przedstawiany w kapliczkach przydrożnych oraz w ołtarzach kościelnych, tak jak np. jego obraz znajduje się w jednym z bocznych ołtarzy w kościele św. Katarzyny w Golubiu. Św. Jan Nepomucen urodził się w Czechach ok. 1345 roku, zamordowany został w Pradze 20.03.1393 roku przez króla czeskiego Wacława IV, gdyż, jak głosi legenda nie chciał ujawnić tajemnicy spowiedzi żony króla.

 

czytaj dalej na temat: Golub-Dobrzyń znany i nieznany

Golub-Dobrzyń znany i nieznany

Utworzono dnia 16.07.2020

Narożna baszta w Golubiu przy ulicy Brodnickiej

Narożna baszta przy ulicy Brodnickiej i dawnej bramie Lisewskiej jest jedyną zachowaną do dzisiaj narożną, pełną wieżą w miejskim systemie obronnym Golubia. W 1912 roku przeprowadzono przy niej prace remontowe oraz założono nowy dach.

            

czytaj dalej na temat: Golub-Dobrzyń znany i nieznany

Golub-Dobrzyń znany i nieznany

Utworzono dnia 16.07.2020

     

Mury obronne Golubia

            Ze względu na swoje znaczenie strategiczne, zaraz po swym założeniu (ok. 1300 roku), Golub został otoczony murami obronnymi i fosą.

            W średniowieczu miasto otoczone było zamkniętym obwodem murów obronnych, który na czterech rogach flankowany był kwadratowymi wieżami, z których zachowała się jedynie wieża północno – wschodnia przy dzisiejszej ulicy Brodnickiej i byłej bramie lisewskiej. Ponadto na całym obwodzie mury wzmocnione były, rozmieszczonymi w dość regularnych,  odstępach basztami. Znajdujące się w murach baszty posiadały rzut prostokątny i otwarte były w kierunku miasta. Część tych baszt przewiązana była z murem obronnym. Część zaś przystawiona została na styk. Niektóre baszty już w XVII i XVIII wieku zaadoptowane zostały na cele mieszkalne. Obwód murów, posiadał u wylotów wychodzących z rogów rynku czterech głównych ulic miasta wierze bramne. Trzy bramy nazwane były od traktów, na które prowadziły. Od strony północnej znajdowała się brama toruńska zwana inaczej zamkową, od wschodu brama lisewska zwana także błędnie brodnicką, od zachodu brama dobrzyńska. Nazwa czwartej, południowej bramy, która prowadziła do znajdującego się między miastem a rzeką przedmieścia nosiła nazwę brama błońska, a od 1772 roku  - brama stodólna. W 1655 roku miasto od północy, południa i zachodu posiadało sztuczną fosę, która sądząc z jej nieregularnego zarysu nie była ocembrowana. Od wschodu fosa była zbędna, gdyż z tej strony rzeka podpływała bezpośrednio pod mury miasta. W chwili obecnej w czytelnym stanie znajdują się tylko małe fragmenty północnego odcinka fosy.

                                                                            

czytaj dalej na temat: Golub-Dobrzyń znany i nieznany

Laureaci nagrodzeni

Utworzono dnia 08.07.2020

      

 7 lipca 2020r. miało miejsce wręczenie dyplomów i nagród laureatom Konkursu Internetowego Poezji Jana Pawła II „Poezja to wielka pani …”

Nagrodzeni zostali: Zofia Pieczka i Kacper Bułatowicz.

Ze strony Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu nagrody wręczył Koordynator – dr Jan Wiśniewski, ze strony MiPBP – Dyrektor Barbara Wasiluk

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w innych konkursach, które będą ogłaszane przez MiPBP.

 

czytaj dalej na temat: Laureaci nagrodzeni

Uwaga Czytelnicy

Utworzono dnia 06.07.2020

Uprzejmie informujemy, że w dniach od 6.07.2020r. do 17.07.2020r.

Wypożyczalnia przy ul. Hallera 13,

Filia Osiedle Młodych przy ul. Mickiewicza 6,

oraz w dniach od 7.07.2020r. do 24.07.2020r.

Oddział dla Dzieci i Młodzieży

będą NIECZYNNE.

 

czytaj dalej na temat: Uwaga Czytelnicy

Jan Paweł II - pamięć

Utworzono dnia 02.07.2020

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. ks. F.K. Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu oraz Regionalny Ośrodek Dyskusji Międzynarodowej dziękuje Zofii Pieczce i Kacprowi Bułatowiczowi za udział w konkursie Internetowym Poezji Jana Pawła II „Poezja to wielka pani…”. Zapraszamy do wysłuchania wierszy Jana Pawła II w ich wykonaniu.

      

czytaj dalej na temat: Jan Paweł II - pamięć

Bajka "Kwiat Paproci"

Utworzono dnia 24.06.2020

Zapraszamy do wysłuchania bajki "Kwiat Paproci" w interpretacji aktora Krystiana Wieczyńskiego

Zegar

Kalendarium

Listopad 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Imieniny