Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Warsztaty Plecenia Wianków Nocy Świętojańskiej. KONKURS.

Utworzono dnia 18.06.2020

Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza do udziału w konkursie na Najładniejszy Wianek Nocy Świętojańskiej oraz do obejrzenia warsztatów plecenia wianków.


 

 

Regulamin

Konkursu na „Najładniejszy wianek Nocy Świętojańskiej”

 

Organizator:

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Golubiu-Dobrzyniu. Zadanie pn. „Międzypokoleniowa wymiana doświadczeń podczas obchodów Nocy Świętojańskiej”

Patronat honorowy:

Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia

Uczestnicy:

Mieszkańcy miasta Golubia-Dobrzynia i okolic

Cel konkursu:

 • kultywowanie tradycji Nocy Świętojańskiej,
 • pogłębianie wiedzy na temat wierzeń, podań związanych z Nocą Świętojańską,
 • rozwijanie inwencji twórczej uczestników,
 • integracja pokoleniowa,
 • wymiana wiedzy i doświadczeń między pokoleniami.

Organizacja konkursu:

 • przedmiotem konkursu jest wianek wykonany z ziół i kwiatów polnych według tradycji Nocy Świętojańskiej,
 • prace konkursowe muszą być wykonane indywidualnie przez uczestników,
 • wianek może być wykonany wspólnie, np. wnuczka z babcią lub mama z córką,
 • prace konkursowe muszą zawierać metryczkę: imię i nazwisko autora bądź autorów, dane kontaktowe,
 • do pracy należy załączyć filmik z powstawania wianka (fragmenty),
 • wianek + filmik należy dostarczyć do dnia 23.06.2020 do godz. 12.00 do siedziby Biblioteki przy ul. Żeromskiego 11
 • przekazując wianek uczestnicy wyrażają zgodę na jego ekspozycję oraz zaprezentowanie fotografii na stronie Urzędu Miasta, Biblioteki oraz portalach społecznościowych i mediach
 • uczestnicy wyrażają zgodę na ujawnienie ich danych osobowych: imienia i nazwiska oraz miejsca zamieszkania.

Ocena:

Uniwersytet Trzeciego Wieku powoła komisję, która oceni prace pod względem:

 • oryginalności pomysłu,
 • nawiązania do tradycji,
 • doboru materiału
 • staranności wykonania
 • zgodności z wymogami regulaminu.

Wianki wykonane ze sztucznych kwiatów nie będą brały udziału w konkursie.

Komisja przyzna nagrody:

I miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 300 zł

II miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 200 zł

III miejsce – nagroda pieniężna w wysokości 100 zł

dwa wyróżnienia – nagrody pieniężne po 75 zł

Postanowienia końcowe:

 • udział uczestnika w konkursie oznacza akceptację zasad zawartych w regulaminie
 • organizator zastrzega sobie prawo do opublikowania: imienia i nazwiska uczestnika oraz informacji ogólnych o laureatach konkursu oraz wykorzystanie tych informacji na stronach internetowych,
 • za ujawnienie danych uczestnika do 18 roku życia odpowiada opiekun prawny lub ustawowy

Zakończenie konkursu:

Konkurs zakończy się wręczeniem laureatom nagród i symbolicznym puszczeniem wianków na wodę.

Zadanie pn. „Międzypokoleniowa Wymiana doświadczeń podczas obchodów Nocy Świętojańskiej” jest realizowana przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Golubiu-Dobrzyniu, a współfinansowana ze środków otrzymanych od Miasta Golub-Dobrzyń.

Pierwsza książka Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć”

Utworzono dnia 17.06.2020

   W tym roku obchodziliśmy 10. rocznicę tragedii pod Smoleńskiem z tej okazji Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć” wydało publikację „10.04.2010 Golub-Dobrzyń Pamięta – część druga”. Autorem publikacji jest  Edward Bartkowski członek naszego stowarzyszenia. W publikacji został przedstawiony rys historycznych najnowszych  dziejów Polski,  poczynając  od agresji  Niemiec  na Polskę  - 1.09.1939 r. , a kończąc na napaści Rosji Sowieckiej  17.09.1939 r.  W dalszej części opracowania przedstawiono dramat polskiej delegacji, która w 2010 r. zmierzając na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. W ostatniej części publikacji opisano uroczystości z 10 kwietnia 2013 r. podczas, których został odsłonięty i poświęcony „pomnik-tablica,” upamiętniający wszystkie ofiary tragedii lotniczej pod Smoleńskiem.

  Publikacja skierowana została w szczególności do młodego pokolenia Polaków, po to aby przybliżyć im prawdę historyczną o tragicznych losach polskiego narodu w najnowszych dziejach Polski.

  W ramach uroczystych obchodów  10. rocznicy  tragedii pod Smoleńskiem 10.04 2020 r. miała odbyć się promocja publikacji. Ze względu na epidemię koronawirusa COVID -19 i obowiązujące przepisy sanitarno-epidemiologiczne uroczystość została odwołana.

  Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć” po ustaniu epidemii przekażę po 50 egz. publikacji Urzędom Gmin z terenu Powiatu Golubsko-Dobrzynskiego, prosząc o przekazanie publikacji szkołom i bibliotekom. Starostwo  Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu otrzyma kolejne 100 egz., które także zostanie przekazane szkołom z terenu powiatu oraz część egzemplarzy będzie do własnej dyspozycji  działu promocji tegoż urzędu.

   Za pomoc i zaangażowanie przy opracowaniu tekstu publikacji nasze stowarzyszenie dziękuje: Pani Katarzynie Orłowskiej – Sekretarz Starostwa Powiatowego, Panu Piotrowi Kokoszka - Przedstawicielowi Stowarzyszenia „Smoleńsk”,  Panu Zbyszkowi Warnel – Radnemu Powiatu oraz polonistom, którzy dokonali korekty - Panu Dariuszowi Guzowskiemu i  Pani Agnieszce Brzostowskiej.

  Publikacja wydana w ramach zadania publicznego „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji”  finansowanego przez Powiat Golubsko-Dobrzyński.

To był świat w zupełnie starym stylu

Utworzono dnia 02.06.2020

Kolejna ekspozycja wystawowa została przygotowana w siedzibie biblioteki głównej. Przedmioty, które zostały umieszczone na wystawie pozwolą cofnąć się w czasie i przypomną nam czar minionej epoki – PRL. Dla starszego pokolenia będzie to powrót „z łezką w oku” do czasów, kiedy te przedmioty były częścią ich życia codziennego (tego domowego i biurowego). Natomiast młode pokolenie będzie mogło zapoznać się z czasami swoich rodziców i dziadków. Wśród eksponatów znajdują się m.in.: radio „Symfonia”, adaptery, magnetofon szpulowy, projektory do wyświetlania przeźroczy, młynek do kawy, prasa – „Trybuna Ludu”, itp. Zapraszamy i zachęcamy do obejrzenia tej nietypowej wystawy, która dla nas wszystkich jest wspomnieniem czasów PRL-u.

Aktywność w sieci

Utworzono dnia 20.05.2020

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna podziękowała laureatom konkursów ogłaszanych przez naszą bibliotekę. Udział w nich wzięli mieszkańcy naszego miasta i okolic, osoby dorosłe i młodzież. Tematyka, z którą zmierzyli się nasi czytelnicy i użytkownicy była różna. Zosia Pieczka i Kacper Bułatowicz wzięli udział w konkursie internetowym i recytowali wiersze Władysława Bełzy z „Katechizmu polskiego dziecka”. Pani Zakierska wygrała test ze znajomości historii Konstytucji 3 Maja, Pan Janusz Surmacewicz jest zdobywcą I miejsca w szybkim teście dotyczącym naszego miasta. Drugą edycję Quizu Literackiego wygrał Pan Krystian Arciszewski i Pani Barbara Sosnowska. Wszystkim laureatom gratulujemy i zapraszamy do śledzenia naszej strony i Facebooka, gdzie będą się ukazywać następne quizy i konkursy. Serdecznie zapraszamy po kalendarze od Burmistrza Miasta Golubia-Dobrzynia Mariusza Piątkowskiego, otrzymacie je Państwo za darmo wystarczy przyjść tylko do naszej biblioteki.

czytaj dalej na temat: Aktywność w sieci

W 100. rocznicę urodzin

Utworzono dnia 19.05.2020

W 100. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II oddaliśmy hołd Wielkiemu Polakowi, który jako Papież wprowadził Kościół w nowe tysiąclecie. Z tej okazji w MiPBP została otworzona wystawa, którą mogą oglądać czytelnicy i użytkownicy. Został także ogłoszony Regionalny Internetowy Konkurs Poezji Jana Pawła II: „Poezja to wielka pani…”. Organizatorami są : MiPBP w Golubiu-Dobrzyniu i RODM w Toruniu. Patronat honorowy objął Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski. Kwiaty pod tablicą upamiętniającego Papieża Jana Pawła II złożyły: dyrektor MiPBP Barbara Wasiluk oraz z-ca dyrektora Ewa Kaźmierkiewicz.

Internetowy Konkurs Poezji Jana Pawła II „Poezja to wielka pani…”

Utworzono dnia 18.05.2020

W związku z 100. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. ks. F.K. Malinowskiego w Golubiu-Dobrzyniu oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu ogłaszają konkurs poezji Jana Pawła II.

czytaj dalej na temat: Internetowy Konkurs Poezji Jana Pawła II „Poezja to wielka pani…”

69 lat wspólnej historii Golubia-Dobrzynia

Utworzono dnia 15.05.2020

Połączenie Golubia i Dobrzynia n/Drwęcą nastąpiło na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 maja 1951 roku (Dz.U. nr 23, poz. 200). Treść rozporządzenia brzmiała: „Miasto Dobrzyń nad Drwęcą i Golub w powiecie wąbrzeskim, województwie bydgoskim łączy się w jedno miasto Golub-Dobrzyń w tym powiecie i województwie”.
Rozporządzenie Rady Ministrów weszło w życie 15 maja 1951 roku. Dziś mija 69 lat od połączenia obu miast w jeden ośrodek miejski. Z tej okazji zapraszamy mieszkańców Golubia-Dobrzynia do obejrzenia filmiku pt. „Golub-Dobrzyń w obrazach współczesności”, którego autorem jest Marian Pniewski, miłośnik lokalnej historii i przyjaciel biblioteki.

Film Golub-Dobrzyń w obrazach współczesności

czytaj dalej na temat: 69 lat wspólnej historii Golubia-Dobrzynia

Zegar

Kalendarium

Listopad 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Imieniny