Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

Gratulacje

Utworzono dnia 30.05.2018

Święto Golubia-Dobrzynia obchodzone w dniach 19-20.05.2018 r. miało szczególne znaczenie dla MiPBP. Na podstawie Zarządzenia Burmistrza Miasta Golubia-Dobrzynia w sprawie nadania medalu „Zasłużony dla Golubia-Dobrzynia” po uzyskaniu pozytywnej opinii Kapituły ds. nadawania Medalu zostały nadane medale dla Pani Barbary Wasiluk i Pani Ewy Kaźmierkiewicz. To honorowe odznaczenie otrzymały nasze dwie koleżanki, które promują bibliotekę, rozwijają ją, działają społecznie i przywracają historię minionych dni.

Gratulacje od Pracowników MiPBP

czytaj dalej na temat: Gratulacje

„Narodowe czytanie” trwa…

Utworzono dnia 25.05.2018

Dzięki nawiązanej współpracy między MiPBP, a Wydziałem Filologicznym UMK mieliśmy zaszczyt gościć w naszym mieście prof. Dr hab. Bogdana Burdzieja. Wykład z profesorem został zorganizowany dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu i był związany z obchodzonym przez cały 2018 Narodowym Czytaniem, które w naszej Bibliotece jest realizowane systematycznie. Staramy się uczniom naszych szkół przybliżyć i poszerzyć wiedzę o utworach wielkich pisarzy i poetów. Tematem obecnego wykładu było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – u źródeł duszy polskiej” Profesor najpierw przybliżył bolesną historię utraty przez Polskę niepodległości i zrywów narodowowyzwoleńczych, które pochłonęły tysiące ofiar; przypomniał jak wielką rolę odegrały Kresy w życiu Polaków, jak bardzo „wrośnięci” są Polacy w nadniemeński krajobraz. Łączy nas nie tylko wspólna historia, w której nie brakowało trudnych chwil, ale i kultura – wszak z Kresów, z Litwy, pochodziło i umiłowało swą ziemię wielu polskich poetów i pisarzy ubiegłego i poprzednich stuleci. To oni opiewali piękno Wileńszczyzny, puszcz litewskich, a nade wszystko „błękitnego” Niemna, który tak głęboko zapadł w ich dusze i serca. To tam – z różnych stron świata – płynęła rzewna melodia tęsknoty polskiego serca. Nie mogło zabraknąć w „Narodowym Czytaniu” tematu Niemna, bo – jak widać – jest on ściśle związany z Polakami nie tylko historią, ale i duszą.

UWAGA

Utworzono dnia 25.05.2018

Uprzejmie informujemy, że II Edycja Przeglądu Pięknego Czytania dla klas I Szkół Podstawowych odbędzie się 13.06.2018 r o godz. 10.00 w siedzibie MiPBP przy ul. Żeromskiego 11. Zgłoszenia uczestników przeglądu należy złożyć do 8.06.2018 w siedzibie biblioteki.

Czwarte spotkanie w ramach projektu „Senior też badacz”

Utworzono dnia 25.05.2018

Wykład tym razem wygłosił prof. Dr. Hab. Radosław Sojak, a tematem była szeroka pojęta Demokracja. W bardzo ciekawy i przystępny sposób wykładowca omówił warunki demokracji: wolne wybory, wolność słowa i trójpodział władzy oraz rozwinął definicję demokracji, że opiera się na  nieustającym przypuszczeniu, że więcej niż połowa osób ma słuszność w ponad połowie przypadków. Jak wynika z badań, w krajach demokratycznych żyje się dostatniej.

Czytanie bajek w DPS

Utworzono dnia 25.05.2018

Bibliotekarze z filii Osiedle Młodych i Zespołu Szkół Nr 2  w Golubiu-Dobrzyniu – p. Ewa Serkowska i p. Wiesław Dąbek ponownie odwiedzili mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Kolega Wiesiu czytał kolejne bajki, które wyświetlano na dużym ekranie, co spotkało się dużym aplauzem pensjonariuszy. Spotkanie uwieńczono grilem i dobrą drożdżówką.

Warsztaty teatralne cz. II

Utworzono dnia 15.05.2018

Młodzież z Zespołu Szkół Miejskich uczestniczyła w II części warsztatów teatralnych przeprowadzonych przez animatorkę kultury i instruktorkę teatralną z WOAK – Panią Agnieszkę Zakrzewską. Zajęcia teatralne pozwalają młodym ludziom na poznanie swoich umiejętności, zdolności, kreatywności, współdziałania w grupie. Poza tym mogą wykazać się wyobraźnią, pomysłowością, mogą rozwinąć swoje uzdolnienia w kierunku gry aktorskiej. Tworzenie scenek rodzajowych zmusza młodzież na skupieniu się na wykonywanej czynności i przewidywaniu reakcji swoich oraz kolegów z grupy. Warsztatom towarzyszyła spontaniczność młodzieży, radość tworzenia, pracowania wyobraźnią i wyzwalanie działań twórczych. Zajęcia mogą być przeprowadzane dzięki umowie o współpracy MiPBP w G-D z WOAK w Toruniu.

Jak tworzymy film

Utworzono dnia 15.05.2018

11.05.2018 odbyły się w Zespole Szkół Miejskich warsztaty filmowe. Prowadziła je reżyser Pani Karolina Fordońska, pracownik WOAK. Grupa 35-ciu uczniów poznawała tajniki powstawania filmów. Na początku wysłuchali podstaw teorii, potrzebnej do nakręcenia filmu. Oglądali film, który reżyserowała Pani Karolina, zastanawiali się co mogło wydarzyć się przed zatrzymaniem i po zatrzymaniu kadru, rozwijali swoją wyobraźnią i jednocześnie dopisywali wątki do poszczególnych scen. Cała grupa podzieliła się na 5 grup po 7 osób i pracowali „na sucho”. Przekonali się, że ze zdjęć z pism kolorowych można układać niezwykłe historie. Zdecydowali również, że chcą każda z grup pisać swój oddzielny scenariusz dotyczący życia Anny Wazówny, pracować nad nim, zrezygnowali z Etiudy, chcą stworzyć kilka filmów o Annie. Grupy są ambitne, mają mnóstwo szalonych pomysłów i na pewno zaskoczą nas swoimi pomysłami. Następne warsztaty filmowe: 17.05 o godz. 10.30.

450 rocznica urodzin Anny Wazówny

Utworzono dnia 11.05.2018

oktor Alicja Saar-Kozłowska – historyk sztuki, muzeolog i przede wszystkim badacz dziejów rodziny Wazów w Polsce na zaproszenie Dyrektora MiPBP Barbary Wasiluk gościła w Zespole Szkół Miejskich w Golubiu-Dobrzyniu. Około 100 uczniów wysłuchało wykładu o Annie Wazównie, królewnie szwedzkiej, której losy są powiązane z Brodnicą i Golubiem-Dobrzyniem. W ciekawy sposób opowiedziała uczniom o pochodzeniu, rodzinie, zainteresowaniach i pasjach Anny – kobiety niezwykłej żyjącej na początku czasów nowożytnych. Wiadomości historyczne o tamtych czasach prowadząca ujęła w sposób bardzo przystępny, zrozumiały dla młodzieży. Ciekawostki, o których mówiła Pani Doktor, związane z życiem Anny, sprawiły, że uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prawie dwugodzinnego wykładu. O ich uważnym słuchaniu świadczyły pytania, które na zakończenie zadawali Pani Alicji. Trwa Rok Anny Wazówny i na pewno dodatkowe wiadomości bardzo przydadzą się naszym najmłodszym mieszkańcom miasta.

czytaj dalej na temat: 450 rocznica urodzin Anny Wazówny

Trzecie spotkanie w ramach projektu „Senior też badacz”

Utworzono dnia 11.05.2018

9.05.2018 r. słuchacze Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się po raz kolejny by wysłuchać ciekawego wykładu wygłaszanego przez prof. Dr hab. Radosława Sioma z zakresu dziennikarstwa i komunikowania społecznego. Z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy jak odbierać podchwytliwe sformułowania dziennikarzy. Bardzo ciekawa była też interpretacja wierszy niektórych polskich i zagranicznych poetów.

A my czytamy

Utworzono dnia 09.05.2018

Dnia 23.04.2018 odbyło się kolejne spotkanie członków DKK. Tym razem omawiano książkę autorstwa Marioli Pryzwan pt. „Haśka we wspomnieniach i listach”. Jest to zapis wspomnień rodziny i przyjaciół poetki Haliny Poświatowskiej, a także jej listów, które pisała do najbliższych z pobytu w szpitalach, sanatoriach i ze Stanów Zjednoczonych, w których w 1958 r. przeszła pierwszą skomplikowaną operację serca. Wspomnienia snują m.in. matka Haśki (Stanisława Myga) oraz jej przyjaciel – adresat słynnej „Opowieści dla przyjaciela”, a także prof. Jerzy Aleksandrowicz, słynny psychiatra, pod opieką którego poetka przebywała i który spierał ją przez cały czas choroby. Z kart książki jawi się nam kobieta młoda, eteryczna, głodna życia i pełna marzeń, a jednak skażona piętnem śmierci, które towarzyszyło jej od najmłodszych lat. Choroba jakiej nabawiła się w wojennym dzieciństwie, pozostawiła trwały ślad w postaci wady serca, która w konsekwencji stała się jej przyczyną śmierci. Stało się to w październiku 1967 r., po drugiej operacji w jednym ze szpitali warszawskich. Klubowicze rozmawiali o poezji Haliny Poświatowskiej, jej tematyce i przesłaniu, podziwiali upór i wytrwałość w jej codziennej walce z chorobą, ale też w zdobywaniu wiedzy i ciekawości świata. Wywiązała się również ogólna dyskusja na temat kruchości i ulotności życia, przemijania i tęsknoty za tym co niedoścignione. Następne spotkanie odbędzie się 18 czerwca.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny