Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

Trzecie spotkanie w ramach projektu „Senior też badacz”

Utworzono dnia 11.05.2018

9.05.2018 r. słuchacze Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się po raz kolejny by wysłuchać ciekawego wykładu wygłaszanego przez prof. Dr hab. Radosława Sioma z zakresu dziennikarstwa i komunikowania społecznego. Z ogromnym zainteresowaniem słuchaliśmy jak odbierać podchwytliwe sformułowania dziennikarzy. Bardzo ciekawa była też interpretacja wierszy niektórych polskich i zagranicznych poetów.

A my czytamy

Utworzono dnia 09.05.2018

Dnia 23.04.2018 odbyło się kolejne spotkanie członków DKK. Tym razem omawiano książkę autorstwa Marioli Pryzwan pt. „Haśka we wspomnieniach i listach”. Jest to zapis wspomnień rodziny i przyjaciół poetki Haliny Poświatowskiej, a także jej listów, które pisała do najbliższych z pobytu w szpitalach, sanatoriach i ze Stanów Zjednoczonych, w których w 1958 r. przeszła pierwszą skomplikowaną operację serca. Wspomnienia snują m.in. matka Haśki (Stanisława Myga) oraz jej przyjaciel – adresat słynnej „Opowieści dla przyjaciela”, a także prof. Jerzy Aleksandrowicz, słynny psychiatra, pod opieką którego poetka przebywała i który spierał ją przez cały czas choroby. Z kart książki jawi się nam kobieta młoda, eteryczna, głodna życia i pełna marzeń, a jednak skażona piętnem śmierci, które towarzyszyło jej od najmłodszych lat. Choroba jakiej nabawiła się w wojennym dzieciństwie, pozostawiła trwały ślad w postaci wady serca, która w konsekwencji stała się jej przyczyną śmierci. Stało się to w październiku 1967 r., po drugiej operacji w jednym ze szpitali warszawskich. Klubowicze rozmawiali o poezji Haliny Poświatowskiej, jej tematyce i przesłaniu, podziwiali upór i wytrwałość w jej codziennej walce z chorobą, ale też w zdobywaniu wiedzy i ciekawości świata. Wywiązała się również ogólna dyskusja na temat kruchości i ulotności życia, przemijania i tęsknoty za tym co niedoścignione. Następne spotkanie odbędzie się 18 czerwca.

Spotkanie z pisarzami

Utworzono dnia 07.05.2018

26.04.2018 r. nasza Biblioteka miała zaszczyt gościć znanych i lubianych pisarzy: Panią Marię Ulatowską i Pana Jacka Skowrońskiego. Pani Maria jest autorką wielu poczytnych książek, zadebiutowała w 2011 roku książką „Sosnowe dziedzictwo”. Czytelnicy chwalą też inne pozycje książkowe autorki, m.in. „Domek nad morzem”, „Przypadki Pani Eustaszyny”, „Prawie siostry” i wiele innych. W swojej twórczości powieściopisarka chce pisać jak sama mówi – książki niosące w sobie optymizm, jeżeli nawet opisana jest wojna, śmierć, obozy jenieckie, trudy lat powojennych, to zawsze na końcu jest powód do uśmiechu. Od kilku lat postanowiła pisać „na cztery ręce”. I jak mówi Jacek Skowroński: „A gdy się znajdą, raz i drugi, kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością”, powstaje wspólna powieść nie obyczajowa, charakterystyczna dla Marii Ulatowskiej i nie czysta sensacja, typowa dla Pana Jacka Skowrońskiego, którego interesowała i pasjonowała zawsze, ta ciemniejsza i groźniejsza strona życia. Podczas spotkania czytelnicy przekonali się, że można połączyć „ogień” z „wodą” i doświadczyć przyjemnych przeżyć, poznać historię, bohaterów, których napisało samo życie. W książkach duetu pisarskiego opowiedziane są często historie prawdziwe, odnajdują się ludzie, a pamięć o tych co odeszli trwa przez wiele pokoleń. Nasi czytelnicy z zaciekawieniem wysłuchiwali opowieści, które działy się w odległych czasach. Losy przedstawionych ludzi były bardzo zagmatwane, ale na końcu zawsze pojawiało się słońce. Swobodny i wartki tok wypowiedzi sprawił, że czytelnicy mieli wrażenie, iż słuchają książki, a nie dyskusji o książkach. Płynne przechodzenie w trakcie spotkania od sensacji, do obyczaju i odwrotnie dało pełną lekkość i zaciekawiło słuchających. Ciepło i sympatia płynąca od autorów spotkania na długo pozostanie we wspomnieniach słuchających. Za lekką formę przekazu nieraz trudnych spraw, za uśmiech, za rozładowanie atmosfery, i serdeczny stosunek do słuchających bardzo dziękujemy. A najbardziej dziękujemy, za Państwa obecność, podzielenie się z nami Waszymi osobistymi sprawami, za potraktowanie nas jak dobrych znajomych. Czytelnicy mogli kupić od autorów książki, oczywiście z autografem. Z niecierpliwością czekamy na następne dzieci – książki.

Psychologia szczęścia

Utworzono dnia 07.05.2018

25.04.2018 r. wykładowca Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy mgr Bartosz Gwizdała w bardzo interesujący sposób przedstawił temat poczucia szczęścia, które jednak tak bardzo zależy od nas samych. Zebrani słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku mogli usłyszeć między innymi, że znajdują się w grupie ludzi bardziej szczęśliwych niż pokolenie młodszych.

Piękne czytanie o Annie Wazównie.

Utworzono dnia 20.04.2018

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza uczniów klas I Szkół Podstawowych z miasta i powiatu golubsko-dobrzyńskiego na III Edycję Przeglądu Pięknego Czytania dla klas I – III Szkół Podstawowych pt. „Miejsca Anny Wazówny”. Finał Przeglądu odbędzie się 16.05.2018 o godz. 10.00 w siedzibie Biblioteki, przy ul. Żeromskiego 11. Regulamin konkursu dostępny jest w załączniku artykułu na stronie www.bibliotekagd.pl. Kontakt telefoniczny: 56 683 24 05
czytaj dalej na temat: Piękne czytanie o Annie Wazównie.

Warsztaty teatralne w Bibliotece

Utworzono dnia 20.04.2018

17.04.2018 w Zespole Szkół Miejskich odbyły się warsztaty teatralne prowadzone przez Panią Agnieszkę Zakrzewską – animatorkę kultury i instruktorkę teatralną – pracownika Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Adresatami zajęć byli uczniowie klas IV – VII zainteresowani tworzeniem teatru. Na pierwszych zajęciach odbywało się budowanie krótkich scen teatralnych, podczas , podczas których uczestnicy mogli siebie poznać, w niebanalny sposób odnaleźć w sobie aktorów, zintegrować się z grupą. Zajęcia mogą odbywać się dzięki współpracy MiPBP z WOAK w Toruniu. Nasza Biblioteka, Zespół Szkół Miejskich i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury chcą wspólnie stworzyć „Etiudę o Annie Wazównie”. Zaczęliśmy od przygotowania merytorycznego młodzieży, bo to ona będzie zaangażowana w tworzenie etiudy.

Drugie spotkanie w ramach projektu „Senior też badacz”

Utworzono dnia 20.04.2018

Zajęcia z zakresu nauk społecznych poprowadził, podobnie jak na pierwszym spotkaniu, dr hab. Łukasz Afelfowicz. Słuchacze Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku chętnie słuchali wykładu przybliżającego podstawowe pojęcia z socjologii, odpowiadali na pytania wykładowcy dotyczące funkcjonowania poszczególnych grup społecznych, tym samym bardziej poznawali siebie i otoczenie. Cenna była też degustacja przygotowanych przez firmę kateringową kanapek i ciasta.

Spotkanie autorskie

Utworzono dnia 16.04.2018

Senior też badacz

Utworzono dnia 16.04.2018

Taki tytuł nosi projekt realizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Golubiu-Dobrzyniu wspólnie z Fundacją Instytut Dyskursu i Dialogu w Toruniu, którego celem jest podnoszenie kompetencji osób starszych i włączanie ich w działania badawcze i analityczne z zakresu nauk społecznych, medioznawstwa i nauk o dziennikarstwie. Projekt dofinansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Wsparcie UTW”. Koordynatorem projektu jest Członek Zarządu Fundacji dr Piotr Zwarycz, a pierwsze zajęcia 13.04.2018 r. poprowadził dr hab. Łukasz Afelfowicz.

Przedszkolaki w Bibliotece

Utworzono dnia 10.04.2018

W czwartek, 5.04.2018 Filię Osiedle Młodych odwiedziła grupa sześciolatków z Przedszkola im. Marii Konopnickiej wraz z wychowawczynią p. Wioletą Tykałowską. Dzieci uczyły się jak korzystać z biblioteki, poznawały księgozbiór dla nich przeznaczony i przyglądały się pracy bibliotekarza.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny