Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

Chełmżyńscy Sybiracy

Utworzono dnia 06.03.2018

Delegacja Koła Sybiraków w dniu 2.03.2018 wzięło udział w uroczystościach 73 rocznicy wywózki mieszkańców Chełmży do łagrów w ZSRR. Uroczystość rozpoczęła się mszą  św. w Bazylice Świętej Trójcy, następnie uczestnicy rocznicowych wydarzeń przemaszerowali pod tablicę upamiętniającą deportację mieszkańców Chełmży do obozów pracy. Po krótkich przemówieniach delegacje biorące udział w uroczystości złożyły kwiaty i zapaliły symboliczne znicze. W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się premierowy pokaz filmu pt. „Miejsca Pamięci Chełmży” opracowany przez Franciszka Kuczkę. Koło Rodzin Sybiraków  na opisane uroczystości zostało zaproszone przez Burmistrz Miasta Chełmży, Koło Sybiraków i Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną.

UWAGA KONKURS !

Utworzono dnia 05.03.2018

„Skuteczna komunikacja międzyludzka – sztuka porozumiewania”

Utworzono dnia 01.03.2018

Studenci UTW oraz mieszkańcy, których zainteresował tytuł wykładu, mogli dowiedzieć się ze spotkania z psychologiem mgr Bartoszem Gwizdałą, jak rozmawiać, porozumiewać się z innymi osobami, aby nasze przekazy były jednoznaczne i czytelne. Wykładowca wytłumaczył też podstawowe zasady odbioru informacji od innych. Komunikacja międzyludzka – temat rzeka, ale prelegent w sposób ciekawy, interesujący i zachęcający do sięgnięcia po odpowiednią lekturę, przekazał to, co jest najważniejsze i najbardziej istotne w naszych zachowaniach i ludzi z którymi się spotykamy.

czytaj dalej na temat: „Skuteczna komunikacja międzyludzka – sztuka porozumiewania”

Narodowe Czytanie – „Przedwiośnie” S. Żeromskiego

Utworzono dnia 01.03.2018

Po raz drugi w naszej Bibliotece uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu zaangażowali się w Narodowe Czytanie. Drugim utworem, którego fragmenty czytali było „Przedwiośnie” S. Żeromskiego. Na spotkaniu z młodzieżą był obecny prodziekan Wydziału Filologicznego UMK dr Dariusz Pniewski. Wykładowca przekazał młodzieży i wzbogacił ich wiadomości o Polakach, którzy przebywali w Baku, tworzyli architekturę, wprowadzali innowacyjne pomysły w tworzącym się przemyśle naftowym. Była to prężnie działająca i dość majętna społeczność polska. Doktor Pniewski, jak sam zaznaczył, wspomniał w swej prelekcji tylko o kilku znanych Polakach. W rzeczywistości było ich dużo więcej, byli obecni w różnych sferach życia kulturalnego, przemysłowego i społecznego. W ciekawym przekazie do młodzieży, Pan Doktor wymienił m.in. architektów: Józefa Gosławskiego, Józefa Płoszko, Kazimierza Skórewicza. Dzięki takim ludziom jak oni, do dziś w azerbejdżańskiej stolicy mówi się, że jej dużą część wznieśli Polacy. Z przemysłem naftowym byli związani: Witold Zglenicki, Paweł Potocki – ciekawi ludzie i zdolni naukowcy, im również wykładowca poświęcił część swojej wypowiedzi. Dyrekcji, nauczycielom i uczniom dziękujemy za aktywny udział w Narodowym Czytaniu, a Panu Prodziekanowi za interesującą prelekcję i poszerzenie wiedzy uczniów, która na pewno przyda się w przyszłości.

czytaj dalej na temat: Narodowe Czytanie – „Przedwiośnie” S. Żeromskiego

Młodzież szkolna seniorom

Utworzono dnia 13.02.2018

7.02.2018 r słuchacze Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli okazję obejrzeć kabaret wystawiony przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu. Widowisko reżyserowała siostra zakonna Hiacynta, która pracuje w tej szkole jako nauczyciel religii.

Gratulacje

Utworzono dnia 01.02.2018

Miło mi powiadomić, że starszy kustosz Ewa Kaźmierkiewicz – instruktor powiatowy i za-ca dyrektora MiPBP została doceniona za pracę społeczną na rzecz lokalnego środowiska. 19 stycznia została odznaczona przez Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków „Odznaką Honorową Sybiraka. Za otrzymanie tak zaszczytnego wyróżnienia, gratulujemy i jesteśmy dumni, że praca społeczna naszych bibliotekarzy jest zauważana i doceniana.

Dyrektor MiPBP
Barbara Wasiluk

Ślady polskości na kresach

Utworzono dnia 01.02.2018

Tak brzmi temat wykładu, który wygłosił 31.01.2018 r. dla słuchaczy Golubsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mgr Jarosław Jagodziński. Następne spotkanie już za tydzień (7.02.2018), a zaprezentuje się na nim kabaret Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Konstytucji 3-Maja prowadzony przez katechetkę siostrę Hiacyntę.

„Bohaterowie zapomniani”

Utworzono dnia 01.02.2018

W siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej można oglądać wystawę poświęconą ratowaniu Żydów przez Polaków. Dzięki współpracy Biblioteki z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Toruniu mogliśmy otrzymać plansze wystawowe prezentujące sylwetki ludzi, którzy ryzykując swoim życiem i życiem swoich bliskich ratowali żydów. Wystawa czynna jest w godzinach otwarcia biblioteki przy ul. Żeromskiego 11. Zapraszamy

czytaj dalej na temat: „Bohaterowie zapomniani”

„A my czytamy” – spotkanie DKK

Utworzono dnia 01.02.2018

Po raz pierwszy w 2018 roku odbyło się cykliczne spotkanie Klubowiczów z DKK. Powieść Alfonso Signorini pt. „Zbyt dumna, zbyt krucha” to pasjonująca książka, ukazująca Marię Callas jako kobietę samotną. Powieść napisana na motywach listów i pamiętników M. Callas do przyjaciół. W ocenie klubowiczów powieść dobrze skonstruowana, lekka w czytaniu i do polecenia czytelnikom, którzy lubią zbeletryzowane biografie. Udział w spotkaniu wzięło 12 osób. Na kolejne spotkanie z „książką” zapraszamy 12.03.2018 r. (poniedziałek) o godz. 11.00. Do omówienia będzie książka Alice Hoffman „Muzeum Osobliwości”.

Czytaliśmy "Wierną rzekę"

Utworzono dnia 23.01.2018

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna aktywnie włączyła się w uroczyste obchody 155 rocznicy Powstania Styczniowego i jednocześnie zainaugurowała Narodowe Czytanie w naszym mieście. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu czytali fragmenty „Wiernej Rzeki” Stefana Żeromskiego. Przekaz można było oglądać na facebooku biblioteki, szkoły i innych instytucji miasta. Fragmenty wybrał i występami młodzieży koordynował nauczyciel bibliotekarz z ZS Nr mgr Wiesław Dąbek. W czytaniu udział wzięli: Paulina Leśnicka, Dorota Trawińska, Agata Żuchowska, Mateusz Kępczyński, Marta Kaźmierkiewicz i Aleksandra Świderska. Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi, uczniom i nauczycielowi i zapraszamy do czytania innych wybranych utworów wielkich polskich pisarzy i poetów. Narodowe Czytanie będzie odbywało się w naszej bibliotece raz w miesiącu. Prezentować swoje zdolności będą uczniowie szkół  miasta i powiatu golubsko-dobrzyńskiego. Po południu dla mieszkańców naszego miasta wyświetlany był film „Wierna Rzeka”.