Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

Dyskusyjny Klub Książki

AKTUALNOŚCI:

San Francisco – Dziki brzeg wolności

Utworzono dnia 18.03.2024

Taki tytuł miała dzisiaj omawiana  w dyskusyjnym klubie, książka dziennikarki Magdy Działoszyńskiej-Kossow. Autorka zabiera czytelników w podróż w czasie i przestrzeni: pisze o barwnej historii i bogatym pejzażu kulturowym, który towarzyszył powstaniu i rozwojowi miasta przez ponad sto pięćdziesiąt lat. Mówi o artystach, wizjonerach i milionerach, ale też o epidemii HIV/AIDS, narkomanii i tysiącach bezdomnych. Zbudowane w połowie XIX wieku dzięki gorączce złota, San Francisco od początku przyciągało ludzi poszukujących wolności, bogactwa, możliwości zaczęcia od nowa. To miasto marzeń, kontrkultury, ruchu LGBT, muzyki, sztuki i wina. Mekka artystów i niebieskich ptaków. Dom Janis Joplin i Grateful Dead. Intelektualne zaplecze Doliny Krzemowej, centrum startupów i najnowszych technologii. W San Francisco jak w soczewce skupiają się problemy współczesnej Ameryki, kraju ostrych kontrastów i pogłębiających się różnic ekonomicznych. Dyskusja wokół przeczytanej książki była ożywiona i podzieliła klubowiczów w jej ocenie. Kolejne spotkanie odbędzie się 22 kwietnia br., a omawiać będziemy książkę H. Cobena – „Chłopiec z lasu”. Na zakończenie spotkania Ewa Kaźmierkiewicz koordynator DKK z okazji zbliżających się świąt, życzyła klubowiczom - Pełnych miłości i radości Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie najbliższych.

czytaj dalej na temat: San Francisco – Dziki brzeg wolności

Kryminalnie w DKK

Utworzono dnia 13.02.2024

Lutowe spotkanie (12.02.2024) klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęliśmy od przywitania dwóch Pań: Aldony i Urszuli, które dołączyły do naszego klubu. W dalszej części spotkania omówiliśmy książkę autorstwa Ryszarda Ćwirleja „Tęczowa dolina”. „W tym kryminale są trzy pozornie niezwiązane ze sobą sprawy, trzy śledztwa i tylko jedno rozwiązanie”, oto krótka recenzja tej książki. „San Francisco – dziki brzeg wolności”, to pozycja książkowa Magdy Działoszyńskiej-Kossow, którą będziemy omawiać 18 marca br.

czytaj dalej na temat: Kryminalnie w DKK

„Polarniczki” Dagmary Bożek w DKK

Utworzono dnia 16.01.2024

To pierwsze w tym roku spotkanie klubowiczów z naszego klubu, na którym pomimo niesprzyjającej pogody przybyło 17 osób. I tak rozpoczęliśmy kolejny rok naszej działalności. Pierwszym punktem było omówienie spraw organizacyjnych dotyczących bieżącej pracy klubu. Natomiast w dalszej części omówiliśmy książkę autorstwa Dagmary Bożek „Polarniczki: zdobywczynie podbiegunowego świata”. Autorka w książce oddaje głos kobietom, które wdarły się do polarnego kręgu wtajemniczonych, są to badaczki, podróżniczki, żony, córki, siostry, poszukiwaczki. To one opowiadają o ekstremalnych przygodach życia. Historie tych kobiet pokazują również ich moc, determinację i fakt, że niemożliwe dla nich nie istnieje. Na kolejne spotkanie DKK do przeczytania i omówienia wybraliśmy kryminał Ryszarda Ćwirleja „Tęczowa Dolina”, a odbędzie się ono 12 lutego o godz. 11.00.

 

czytaj dalej na temat: „Polarniczki” Dagmary Bożek w DKK

Świąteczna wizyta św. Mikołaja

Utworzono dnia 12.12.2023

11 grudnia br. odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia koordynator klubu Ewa Kaźmierkiewicz złożyła życzenia świąteczno-noworoczne oraz podziękowała za aktywne uczestnictwo na spotkaniach klubu. Miłą niespodzianką przygotowaną przez prowadzących klub była wizyta Św. Mikołaja, który wręczał klubowiczom upominki świąteczne. Na spotkaniu podsumowano także działalność DKK i wstępnie zaplanowano nowe działania. Końcowym punktem spotkania było śpiewanie kolęd, i w tak w miłej świątecznej atmosferze zakończyliśmy kolejny rok działalności DKK.

W Nowym Roku zapraszamy klubowiczów na spotkanie 15 stycznia 2024 r.

czytaj dalej na temat: Świąteczna wizyta św. Mikołaja

Aleja Rocka Symfonicznie – koncert

Utworzono dnia 27.11.2023

To już drugi  w tym roku wyjazd na koncert  w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki, organizowany przez koordynatora klubu Ewę Kaźmierkiewicz. Tym razem wybraliśmy się na koncert pt. „Aleje Rocka Symfonicznie”, który odbył się  24 listopada br. w Sali Widowiskowo-Sportowej w Brodnicy. ” ALEJA ROCKA – to wspaniałe międzynarodowe przedstawienie, które zgromadziło na jednej scenie orkiestrę symfoniczną, solistów, chór i tancerzy z Ukrainy oraz polski zespół rockowy Żuki, który obchodzi swój jubileusz – 35 LAT RAZEM na scenie!!! Oto muzyka – aleja największych rockowych przebojów m.in. zespołów Queen, The Beatles, Tina Turner, AC/DC, Bon Jovi, Pink Floyd – nie tylko zabrzmi, ale przemieni się w spektakl do oglądania”. Nasza 30 osobowa grupa bawiła się doskonale, zespół Żuki, orkiestra, chórek, balet, prowadzący wszystko na najwyższym poziomie, po prostu był to super koncert. POLECAMY

czytaj dalej na temat: Aleja Rocka Symfonicznie – koncert

Annie Ernaux-Literacki Nobel 2022

Utworzono dnia 22.11.2023

Poniedziałkowe spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęliśmy od omówienia książki  „Bliscy” francuskiej noblistki Annie Ernaux. Oto krótka recenzja  Marty Strzeleckiej z czasopisma Vogue. „To nie jest biografia i oczywiście też nie powieść, może coś z pogranicza literatury, socjologii i historii” – pisze Ernaux na końcu „Pewnej kobiety”, jednego z trzech utworów w zbiorze „Bliscy”. Autorka oddala od siebie, a potem przybliża wizerunek dziewczyny, jaką była, portrety rodziców oraz siostry. Mimo kronikarskiego podejścia, starań, żeby poznać dokładniej swoich bliskich, ostatecznie i tak najbardziej wyraźnie pozostają w jej głowie, jak sama pisze, „bezczasowe obrazy”. A jednak odtwarzanie przeszłości, opisywanie z wielu stron świata pełnego niedostatku, niedopasowania, opresji, pomaga jej „wyjść z osamotnienia i mroku indywidualnej pamięci”. W tym sensie Ernaux coś zdobywa, tak jak my, czytając jej książki”. Mniej uwagi poświęciliśmy drugiej książce autorstwa Virginii Woolf „Pokój Jakuba”, która wśród klubowiczów miała słabszą ocenę. Na ostatnie w tym roku spotkanie zapraszamy 11 grudnia br., na którym to podsumujemy naszą roczną działalność oraz złożymy sobie życzenia świąteczne. W ramach działalności naszego Klubu w sobotnie popołudnie tj. 18 listopada br., 20 osobowa grupa wybrała się do Kina w Domu Kultury na nową ekranizację powieści Władysława Stanisława Reymonta „Chłopi”.

czytaj dalej na temat: Annie Ernaux-Literacki Nobel 2022

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny