Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dyskusyjny Klub Książki

AKTUALNOŚCI:

Spotkanie autorskie z mistrzem kryminałów

Utworzono dnia 13.05.2022

11.05 2022 r. pierwszy raz po długim okresie pandemii, zainaugurowaliśmy spotkania dla mieszkańców naszego miasta. Pisarzem, który zagościł w naszej bibliotece był  Robert Małecki, słynny z tworzenia literatury kryminalnej i thrillerów. Jest On uważany za jednego z najlepszych specjalistów w tej branży. Politolog, filozof i dziennikarz i – co najważniejsze – autor bestselerowych powieści kryminalnych fantastycznie opowiadał o kulisach swojego tworzenia, dzielił się  uwagami i dylematami, które napotyka, dyskutował z czytelnikami i odpowiadał na wszystkie pytania, jakie zadawali obecni na spotkaniu, które poprowadziła Pani Marta Siwicka – pracownik Biblioteki Wojewódzkiej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.  Mogło się ono odbyć  dzięki projektowi pozyskanemu przez Książnicę Kopernikańską z Instytutu Książki w ramach działalności w naszej bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki. Zapraszamy do naszej instytucji po książki Roberta Małeckiego, którego twórczość została doceniona i nagradzana: Nagrodą Wielkiego Kalibru, nagrodą Kryminalnej Piły. Pisarz jest zdobywcą „Złotej Karety” w kategorii Kultura, przyznawanej przez toruński Dziennik „Nowości”, otrzymał też wyróżnienie na Festiwalu Kryminalna Warszawa za powieść „Skaza” i – co jak podkreślił - dla Niego jest najważniejsze - nagrodę w plebiscycie  Czytelników Magazynu Pocisk dla najlepszego polskiego debiutu kryminalnego w 2016 roku za książkę „Najgorsze dopiero nadejdzie”. Była to piękna inauguracja spotkań w naszej bibliotece i prawdziwa uczta dla dusz spragnionych wydarzeń kulturalnych i spotkań z ciekawymi ludźmi.

 

czytaj dalej na temat: Spotkanie autorskie z mistrzem kryminałów

Pisali o nas...

Utworzono dnia 29.04.2022

Dzień Kobiet w DKK

Utworzono dnia 08.03.2022

To było w tym roku pierwsze spotkanie klubowiczów z DKK. Koordynator Ewa Kaźmierkiewicz przywitała panią Agnieszkę, która na tym spotkaniu dołączyła do grona naszych klubowiczów. Samo spotkanie rozpoczęto recenzją książki R. Postorino pt. „Przy stole z Hitlerem”. Jest to historia prawdziwa, której nikt wcześniej nie zdecydował się opowiedzieć. Inspirowana życiem Margot Wölk, degustatorki posiłków Hitlera, wstrząsająca powieść, która prowokuje pytania o współudział zwykłych ludzi w zbrodniach. Drugą pozycją książkowa, którą recenzowali klubowicze to pozycja autorstwa  A. Dziewit-Meller pt. „Od jednego Lucypera”. To pełna bolesnych wspomnień historia pewnej śląskiej rodziny, naznaczonej czymś na kształt klątwy, przeżywanej i opowiadanej przez kobiety. Przy recenzowaniu książek klubowicze mieli podzielone zdania, a wokół tematów poruszonych w książkach toczyła się burzliwa dyskusja, Miłym akcentem kończącym spotkanie, były życzenia złożone z okazji Dnia Kobiet od męskiego grona naszego klubu, kawa i ciasto dopełniły ten miły gest. Kolejne spotkania DKK zaplanowano na 11 kwietnia br.

Świątecznie w DKK

Utworzono dnia 14.12.2021

Ostatnie w tym roku spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w miłej świątecznej atmosferze. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia koordynator klubu Ewa Kaźmierkiewicz złożyła życzenia świąteczno-noworoczne oraz podziękowała za tak aktywne uczestnictwo na spotkaniach klubu. Miłą niespodzianką przygotowaną przez prowadzących klub było wręczenie klubowiczom upominku świątecznego. Na spotkaniu podsumowano także działalność DKK i wybrano pozycje książkowe, które były ciekawe i najbardziej przypadły do gustu klubowiczom, a były to książki : Romana Warszewskiego  „Dzikowska - pierwsza biografia legendarnej podróżniczki” oraz Janiny Lesiak - „Ja Bona”. Kolejne spotkania klubu odbędzie się w lutym 2022 roku, na którym będą już omawiać nowe pozycje książkowe.

czytaj dalej na temat: Świątecznie w DKK

Czytanie jest modne

Utworzono dnia 26.11.2021

Po takim hasłem odbyło się przedostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem klubowicze recenzowali kilka pozycji książkowych tj.  J. Lesiak - "Ja Bona", B. Fabiani - „W kręgu Wazów”, K. Puzyńksa - „Policjanci - ulica”. Z omawianych książek najlepszą recenzje otrzymała pozycja autorstwa Joanny Lesiak. Oto krótka recenzja z portalu – Lubimy czytać. pl ”Sforza di Aragona, żona króla Zygmunta Starego i matka Zygmunta Augusta - ostatniego z dynastii Jagiellonów idzie przez życie kierując się dwoma drogowskazami: słowem "chcę - voglio" i "muszę - must". Jest niezwykła. Nie mieści się w swoich czasach, przerasta sobie współczesnych, triumfuje i ponosi klęskę. Nie da się jej zamknąć w żadnych ramach, ocenić i pojąć, bo należy do kobiet nieujarzmionych i nieokiełznanych w swym pragnieniu osiągnięcia wszystkiego, co służy państwu i dynastii. Taka byłam - mówi - posłuchajcie, może uda się wam uniknąć moich błędów.” Kolejne, a zarazem ostanie spotkanie DKK odbędzie się 13 grudnia o 11 godz. Na tym spotkaniu podsumujemy działalność naszego klubu oraz złożymy sobie życzenia świąteczne i noworoczne.

Czytam, bo to lubię!

Utworzono dnia 19.10.2021

W poniedziałkowe przedpołudnie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa przy naszej bibliotece. Po omówieniu spraw organizacyjnych związanych z działalnością klubu, rozpoczęliśmy recenzowanie przeczytanych książek przez klubowiczów. Tym razem omawialiśmy kilka pozycji książkowych tj.  „Ja Bona” - J. Lesiak, „Wazowie - w kręgu Wazów”,

 - B. Fabiani, „Dzikowska” - R. Warszewski,” Kabaret Starszych Panów” - M. G. Wasowscy, „Tylko martwi nie kłamią” - K. Bonda. Wszystkie omawiane książki wywołały ożywioną dyskusję wśród naszego grona klubowiczów. Zdania na temat przeczytanych były podzielone i nie zawsze jednomyślne. Kończąc spotkanie wybrano kolejne książki do przeczytania i omówienia na listopadowym zebraniu DKK (22.11.2021).  Naszym klubowiczom życzymy miłej lektury.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny