Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

Dyskusyjny Klub Książki

AKTUALNOŚCI:

Jesienne czytanie w DKK

Utworzono dnia 16.10.2023

To pierwsze w tym półroczu cykliczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece. Na początku października w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu wymieniliśmy przeczytane  książki na nowe pozycje, które będziemy czytać w II półroczu br. Klubowicze otrzymali teraz do przeczytania dwie pozycje książkowe autorstwa: Woolf V. - „Pokój Jakuba”, Ernaux A.- „Bliscy”. Na kolejne spotkanie zapraszamy 13.11.2023 r. o godz. 11.

 

czytaj dalej na temat: Jesienne czytanie w DKK

Wakacje w DKK

Utworzono dnia 26.06.2023

To było już ostanie przedwakacyjne spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki. Na tym spotkaniu omówiliśmy książkę Mario Vargasa Liosa „Burzliwe czasy”. W tym półroczu przeczytaliśmy i recenzowaliśmy pięć pozycji książkowych tj. Pytlakowski P. - „Ich matki, nasi ojcowie: niewygodna historia powojennej polski, Gogola W. - „Po trochu”, Jagielska G. – „Wszystkie moje domy”, Nowak J. – „To przez ten wiatr:, i już wspomnianą Mario Vargasa Liosa - „Burzliwe czasy”. I tak jednomyślnie wybraliśmy dwie książki egzekwo, za numer jeden z ostatnio przeczytanych i recenzowanych książek w naszym DKK, a są to powieści Pytlakowskiego P. - „Ich matki, nasi...” oraz Jabłońskiej G. - „Wszystkie moje domy”. Spotkanie z klubowiczami minęło w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku rozmawialiśmy o przyszłych planach dotyczących działalności naszego klubu. Na zakończenie spotkania koordynator klubu Ewa Kaźmierkiewicz życzyła klubowiczom mile spędzonych wakacji, wyjątkowych podróży oraz wakacyjnego odpoczynku i relaksu.

czytaj dalej na temat: Wakacje w DKK

Majowe spotkanie z książką

Utworzono dnia 29.05.2023

Przedostatnie w tym półroczu spotkane klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się jak zawsze w poniedziałkowe przedpołudnie. Spotkanie rozpoczęliśmy od dokończenia omawiania dwóch pozycji książkowych: Jakuba Nowaka - „To przez ten wiatr” i Grażyny Jagielskiej  - „Wszystkie moje domy”. Oto krótki fragment wywiadu autorki książki z Mają Miłoszewską z Booklips.
W książce pozbywanie się rzeczy, a nawet domu, wydaje się rytuałem oczyszczenia, ale z czasem bohaterka nabywa kolejne przedmioty. Czy to nie błędne koło?
„No właśnie! W punkcie wyjścia bohaterka próbuje uwolnić się od domu, w którym stoi osiem stołów, ponieważ wydaje się jej, że to przez nie jest nieszczęśliwa – nie bójmy się tego słowa. Oczywiście jej problemem wcale nie są przedmioty czy posiadanie jako takie. Nagromadzenie stołów czy czego innego – na przykład lamp – jest jedynie przejawem, że coś w życiu mocno nie gra. Bohaterka gromadzi, bo zajada problem, ale odrzucając przedmioty nawet nie dotyka istoty problemu. Problem pozostaje, a ona próbuje go rozwiązać w jedyny jej znany sposób, czyli kupując coś nowego. W rezultacie, zamiast jednego domu ma trzy kolejne, a do tego stodołę i glebogryzarkę. Pozostaje w przekonaniu, że kolejny dom, kolejne miejsce, kolejne spełnione pragnienie już na pewno zapewni jej szczęście”.

Maria Vargas Liosa - „Burzliwe czasy”, to pozycja, którą będziemy omawiać na ostatnim przedwakacyjnym spotkaniu DKK 26 czerwca br.

czytaj dalej na temat: Majowe spotkanie z książką

Wszystkie moje domy - kolejna książka w DKK

Utworzono dnia 24.04.2023

W ciepłe kwietniowe przedpołudnie odbyło się spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki. Pierwszą pozycją, którą rozpoczęliśmy spotkanie, było omówienie książki Grażyny Jagielskiej „Wszystkie moje domy”. Bohaterka tej powieści po przejściu męża na emeryturę i wyprowadzeniu się syna, postanawia zacząć wszystko od nowa, a rozpoczyna to od znalezienia domu, który stanie się jej bezpieczną przystanią. Jednak nie wszystko idzie, tak jakby sobie życzyła  tego główna bohaterka. Ta pozycja zyskała pozytywne recenzje naszych klubowiczów. Natomiast druga z omawianych dziś książek, to pozycja autorstwa Jakuba Nowaka „To przez ten wiatr”. Oto krótka recenzja  tej książki „Jaku Nowak tworzy nowoczesny western, burzy mity narodowe i strąca z cokołu legendarne postaci - przywraca im ludzki wymiar”. Głównym postaciami tej książki są Helena Modrzejewska i Henryk Sienkiewicz. Już na początku omawiana tej pozycji wybuchła burzliwa dyskusja, którą dokończymy na następnym spotkaniu, a odbędzie się ono 29 maja br.

 

czytaj dalej na temat: Wszystkie moje domy - kolejna książka w DKK

DKK w czytaniu

Utworzono dnia 28.03.2023

Kolejne spotkanie klubowiczów z Dyskusyjnego Klubu Książki rozpoczęliśmy od dokończenia omawiania książki autorstwa Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie – niewygodna historia powojennej Polski”. Oto krótka recenzja książki „Jest to historia zbrodni na niemieckich mieszkańcach Aleksandrowa Kujawskiego i Nieszawy dokonanej przez samozwańczych milicjantów. Są losy Zygfryda Kapeli i jego rodziny z okolic dzisiejszego Świebodzina”. Omawianą pozycję książkową zakończyliśmy podsumowaniem, iż nic nie usprawiedliwia zbrodni na niewinnych ludziach, ale na wszystko należy patrzeć przez pryzmat czasów. Warto dobrze poznać te konsekwencje, aby więcej się one nie powtórzyły. Następne spotkanie odbędzie się 24 kwietnia br.

 

czytaj dalej na temat: DKK w czytaniu

Czytanie jest w modzie!

Utworzono dnia 02.03.2023

W poniedziałkowe przedpołudnie odbyło się spotkanie miłośników literatury, tym razem mieliśmy do omówienie 2 pozycje książkowe: Piotra Pytlakowskiego – „Ich matki, nasi ojcowie: niewygodna historia powojennej Polski” i Weroniki Gogola - „Po trochu”.  Oto krótka recenzja obu przeczytanych książek. Pierwsza z nich to:” Reportaż o „polskich” Niemcach, ludziach, których rok 1945 zastał na terenach należących wcześniej do Rzeszy, teraz do Polski. Nie zamierzali uciekać, bo nie popełnili zbrodni wojennych, nie mieli na sumieniu zła wyrządzanego Polakom”. Druga pozycja Weroniki Gogola – „Po trochu”  - „ To jest pełna życia książka o śmierci. Przejmująca i śmieszna, bo to się przeplata jak w życiu. Śmierć jest tu oswajana jak to na wsi, bo przy zmarłych się czuwa. I jest to opowieść o dorastaniu: nie jest łatwo być dziewczynką w dodatku taką, która miota klątwy….””. Dyskusja nad omawianymi książkami była burzliwa i zdania klubowiczów były jak zawsz podzielone. Należy też nadmienić, że  grono klubowiczów liczy obecnie 26 osób i książki, które mamy w czytaniu, to dwa tytuły tak, aby każdy z klubowiczów mógł przeczytać daną pozycję.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 27marca br. o godz. 11.00. (poniedziałek). Zapraszamy

 

czytaj dalej na temat: Czytanie jest w modzie!