Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

Przywrócić Pamięć

Czcionka:

W styczniu 2019 roku powstało Stowarzyszenie ,,Przywrócić pamięć', które wywodzi się ze Społecznego Komitetu ,,Przywrócić pamięć''. Członkowie powstałego stowarzyszenia jako główne cele prowadzenia działalności społecznej obrali sobie następujące zadania:

-trwałe upamiętnienie miejsc, wydarzeń, osób związanych z bogatą historią miasta i powiatu

-edukacja młodego pokolenia przez czynny udział w uroczystościach organizowanych przez nasze stowarzyszenie

-dokumentowanie tradycji i historii miasta i powiatu w formie publikacji

 

AKTUALNOŚCI:

10.04.1940 - 10.04.2010 – Pamiętamy!

Utworzono dnia 10.04.2024

​Dziś na Placu Tysiąclecia w Golubiu-Dobrzyniu odbyły się uroczyste obchody 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 14. rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W uroczystości wzięły udział przedstawiciele: władz samorządowych z terenu powiatu golubsko-dobrzyńskiego, jednostek organizacyjnych, policji, straży, szkół oraz stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Pod Tablicą Smoleńska delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pamięci. Na uroczystościach Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną i Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć” reprezentowała Ewa Kaźmierkiewicz.

Jednocześnie należy nadmienić, że w 10. rocznicę tragedii pod Smoleńskiem  Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć” wydało publikację „10.04.2010 Golub-Dobrzyń Pamięta – część druga”. Autorem publikacji był Edward Bartkowski członek  stowarzyszenia. W publikacji został przedstawiony rys historycznych najnowszych dziejów Polski, poczynając od agresji Niemiec na Polskę - 1.09.1939 r., a kończąc na napaści Rosji Sowieckiej 17.09.1939 r.  W dalszej części opracowania przedstawiono dramat polskiej delegacji, która w 2010 r. zmierzając na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. W ostatniej części publikacji opisano uroczystości z 10 kwietnia 2013 r. podczas, których został odsłonięty i poświęcony „pomnik-tablica,” upamiętniający wszystkie ofiary tragedii lotniczej pod Smoleńskiem.

Publikacja skierowana została w szczególności do młodego pokolenia Polaków, po to aby przybliżyć im prawdę historyczną o tragicznych losach polskiego narodu w najnowszych dziejach Polski.

 

czytaj dalej na temat: 10.04.1940 - 10.04.2010 – Pamiętamy!

Książka na wiosnę!

Utworzono dnia 21.03.2024

21 marca br. w parku miejskim przy Placu Tysiąclecia została ponownie otwarta szafa z książkami. Tym miłym akcentem, w pierwszy dzień wiosny pragniemy zachęcić mieszkańców miasta do czytania i ułatwić im dostęp do książek. Dzięki tej akcji uwalniamy książki, dzielimy się z innymi radością czytania. Szafa z książkami będzie otwarta w okresie od marca do października br. Zachęcamy mieszkańców miasta do włączenia się do bookcrossingowej akcji pod takim hasłem:

Działaj z nami, uwalniaj książki.
To takie proste! Dzięki Tobie świat może stać się jedną wielką biblioteką.
Odkrywaj! czytaj! Uwalniaj! DOŁĄCZ DO NAS!

Inicjatorem postawienia szafy z książkami w parku miejskim jest Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć”. Akcja uwalniania książek prowadzona jest wspólnie z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną.

 

czytaj dalej na temat: Książka na wiosnę!

104 rocznicę powrotu Golubia do Polski

Utworzono dnia 19.01.2024

17 stycznia br. roku dla uczczenia wkroczenia Błękitnej Armii gen. Hallera do Golubia władze samorządowe miasta, powiatu i gminy, dyrektorzy szkół wraz z młodzieżą szkolną, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze. Udział w tej uroczystości wzięła również delegacja Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć” reprezentowana przez Ewę Kaźmierkiewicz i Edwarda Bartkowskiego.

czytaj dalej na temat: 104 rocznicę powrotu Golubia do Polski

Targowisko Miejskie już otwarte!

Utworzono dnia 28.12.2023

 30 listopada 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie Targowiska Miejskiego im. inż. Henryka Andrzejczyka.

 Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć” od kilku lat upamiętnia zasłużonych mieszkańców miasta oraz wydarzenia historyczne, których miejscem był Golub-Dobrzyń. Dzięki naszym staraniom ufundowano tablice ostatnich przedwojennych burmistrzów Golubia  i Dobrzynia nad Drwęcą oraz tablice historyczne.  Naszym nadrzędnym celem, który realizujemy jest przywracanie pamięci o osobach, które na stałe wpisały się w historię obu miast.

Naszą kolejną inicjatywą było zaproponowanie nadania  zmodernizowanemu targowisku miejskiemu imienia Henryka Andrzejczyka - ostatniego burmistrza Dobrzynia nad Drwęca. To właśnie  on zadbał, oto żeby w mieście powstało targowisko.

 I tak w 1937 roku na końcu ulicy Kościelnej  (obecnie mieści się  tu market „Lidl” i bloki mieszkalne) po kilku miesiącach pracy,  pojawiło się duże targowisko. Zostało  ono  wyposażone w dom dla dozorcy, w pomieszczenia i wybiegi dla zwierząt, wagę i podjazd służący do transportu zwierząt. Zbudowano też sanitariaty. Teren wokół targowiska został zadrzewiony.

W dniu dzisiejszym wspólnie z państwem mam zaszczyt brać udział w uroczystym odbiorze Targowiska, które od dziś będzie nosić nazwę: Targowisko Miejskie  imieniem inżyniera Henryka Andrzejczyka Burmistrza Dobrzynia nad Drwęca w latach 1934-1939. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Radnym Miasta Golubia-Dobrzynia, którzy uchwałą Rady Miasta podjęli decyzje o nadaniu tej nazwy.

Targowisko miejskie to miejsce przeznaczone do handlu gdzie jest swobodny, kontakt sprzedającego i kupującego. Niech to będzie centrum rozwoju przedsiębiorczości, promocja tego co mamy najlepszego do zaoferowania w naszym mieście i regionie. To miejsce, na którym będzie można nabyć, także regionalne produkty.  Modernizacja targowiska ma również duże znaczenie jako inwestycja zarówno dla mieszkańców miasta  jak i handlujących płodami rolnymi oraz  dla producentów z całego powiatu.

Kim był Pan Henryk Andrzejczyk i co zrobił dla Dobrzynia, odpowiedź na to pytanie znajdziecie państwo w broszurce, w której przybliżyliśmy sylwetkę burmistrza. Autorem tego opracowanie jest Edward Bartkowski. Zapraszamy do przeczytania tego opracowania, które zostało umieszczone w załączniku.

czytaj dalej na temat: Targowisko Miejskie już otwarte!

Jesienne nowości w „Szafie”

Utworzono dnia 25.10.2023

W Parku Miejskim przy Placu Tysiąclecia jest otwarta szafa z książkami, która ma zachęcić mieszkańców miasta do czytania i ułatwić im dostęp do książek. Jest nam miło poinformować, że wczoraj uzupełniliśmy szafę nowymi pozycjami książek, głównie z serii Harlequin oraz książkami poczytnych autorek romansów. Powyższe pozycje książkowe otrzymaliśmy od naszej byłej czytelniczki Pani Ani, której w imieniu osób korzystających z tej formy promocji czytelnictwa serdecznie dziękujemy. Z uwagi na dobrą pogodę szafa będzie otwarta do połowy listopada br. Dzięki tej akcji uwalniamy książki, dzielimy się z innymi radością czytania. Inicjatorem postawienia szafy z książkami w  jest Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć”. Akcja uwalniania książek prowadzona jest wspólnie z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w ramach ogólnopolskiej akcji bookcrossingowej.

17 września - Światowy Dzień Sybiraka

Utworzono dnia 20.09.2023

15 września 2023 roku Związek Sybiraków Oddział w Toruniu zorganizował uroczyste obchody Dnia Sybiraka.  W intencji zmarłych i pomordowanych Sybiraków została odprawiona  mszą św. w Kościele p.w. Chrystusa Króla. Dalsza część uroczystości odbyła się przy pomniku na terenie VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru. Na w/w uroczystości Burmistrza Miasta reprezentowała Agnieszka Boruszkowska – Inspektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta, natomiast Koło Rodzin Sybiraków w Golubiu-Dobrzyniu reprezentowała Ewa Kaźmierkiewicz - Prezes Koła.

Kolejnym punktem obchodów Dnia Sybiraka była realizacja projektu  pt.. „Sybiracy wczoraj i dziś”. W dniu 16 września br. został zorganizowany wyjazd do Centrum Edukacji i Rozwoju Regionu w Szymbarku, w którym udział wzięła 30 osobowa grupa. Głównym celem wyjazdu było upamiętnienie deportacji mieszkańców miasta i okolic, którzy zostali deportowani do ZSRR oraz poznanie historii wywózek Polaków do obozów pracy w sowieckiej Rosji. Dla osób, które odwiedziły to muzeum było, to duże zdumienie, wręcz niedowierzanie jak wyglądało życie w obozie. Uczestnicy wyjazdu mogli zobaczyć Dom Sybiraka, czyli drewniany dom przywieziony spod Irkucka i na nowo złożony w Szymbarku oraz lokomotywę i wagony, którymi wywożono Polaków do ZSRR.

Organizacja Światowego Dnia Sybiraka została przygotowana w ramach realizacji zadania publicznego pt.: „Sybiracy wczoraj i dziś”, a otrzymane dofinansowanie z Gminy Miasto Golub-Dobrzyń, to kwota 3 500 zł.

W dniu 18 września br. przed pomnikiem Sybiraków, krótką modlitwą za Polaków pomordowanych i represjonowanych przez Rosjan, odmówił Proboszcza Parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu ks. kan. Andrzeja Zblewskiego. Następnie Burmistrz Miasta Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski wraz z Zastępcą Burmistrza Różą Kopaczewską, Starostą Golubsko-Dobrzyńskim Franciszkiem Gutowskim, Wicestarostą Danutą Malecką, Wójtem Gminy Golub-Dobrzyń Markiem Ryłowiczem, Dyrektorem MiPBP – Barbarą Wasiluk, Radnym Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego – Zbigniewem Warnelem, złożyli wiązanki kwiatów i zapali znicze. Organizatorem uroczystości było Koło Rodzin Sybiraków w Golubiu-Dobrzyniu.

czytaj dalej na temat: 17 września - Światowy Dzień Sybiraka

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny