Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

AKTUALNOŚCI:

UWAGA CZYTELNICY

Utworzono dnia 30.04.2024

Dnia 2 maja 2024 r. (czwartek) oraz 4 maja 2024 r. (sobota)
BIBLIOTEKI
na terenie miasta Golubia-Dobrzynia
NIECZYNNE

W dniach 6 - 10 maja 2024 r.
BIBLIOTEKA GŁÓWNA
przy ul. Żeromskiego 11
czynna w godz. 8.00 - 16.00

czytaj dalej na temat: UWAGA CZYTELNICY

Święto Konstytucji

Utworzono dnia 30.04.2024

Konstytucja 3 Maja– uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) spisaną konstytucją.

Uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wraz ze stanami skonfederowanemi w liczbie podwóyney naród Polski reprezentującemi. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.

źródło: Wikipedia.pl

czytaj dalej na temat: Święto Konstytucji

Z bibliotecznej półki

Utworzono dnia 30.04.2024

Przed nami słoneczna majówka, dni wolne, odpoczynek… Może warto sięgnąć w tym czasie po książkę, odprężyć się, poczytać… My proponujemy Państwu trzytomową powieść uznanej autorki Ałbeny Grabowskiej, pt. „Uczniowie Hippokratesa”. Jest to opowieść o początkach medycyny w Polsce. Historia sięga przełomu XIX i XX wieku, kiedy to stawiano pierwsze kroki w leczeniu chorych, kiedy poznawano anatomię człowieka, przeprowadzano pierwsze operacje, nierzadko w prymitywnych warunkach. Bohaterami są lekarze-pionierzy, którzy z pasją i heroizmem walczyli o ludzkie zdrowie i życie. Każdy z tomów opowiada o innym lekarzu: pierwszy, o doktorze Bogumile Korzyńskim, zafascynowanym światowymi dokonaniami na polu medycyny; drugi o doktor Annie, która musiała mierzyć się z ostracyzmem lekarzy-mężczyzn i udowodnić, że w kwestii wiedzy medycznej w niczym im nie ustępuje. Trzeci tom to historia doktor Zofii Nibużanki, zdolnej młodej lekarki, ratującej życie ludziom w okupowanej Warszawie.
We wszystkich trzech tomach autorka zgrabnie wplotła między fabułę, historię znanych, światowej sławy, lekarzy, którzy wnieśli znakomity wkład w rozwój medycyny na świecie.
Książkę czyta się jednym tchem, więc serdecznie zapraszamy !!!

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki

Książki na weekend!

Utworzono dnia 26.04.2024

 Jest nam miło poinformować, że dziś uzupełniliśmy szafę nowymi pozycjami, głównie książkami poczytnych autorek romansów. Powyższe pozycje książkowe otrzymaliśmy od naszej  czytelniczki, której w imieniu osób korzystających z tej formy promocji czytelnictwa serdecznie dziękujemy. Szafa z książkami będzie otwarta od marca do października br. Dzięki tej akcji uwalniamy książki, dzielimy się z innymi radością czytania. Inicjatorem postawienia szafy z książkami w jest Stowarzyszenie „Przywrócić pamięć”. Akcja uwalniania książek prowadzona jest wspólnie z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w ramach ogólnopolskiej akcji bookcrossingowej.

czytaj dalej na temat: Książki na weekend!

Wiosenny zakup książek!

Utworzono dnia 25.04.2024

W tym miesiącu do naszych bibliotek zakupiliśmy nowości wydawnicze. W pakiecie nowości znalazły się pozycje poczytnych autorów książek z literatury pięknej polskiej i obcej oraz literatury dla dzieci i młodzieży. Po zainwentaryzowaniu i opracowaniu, książki trafią na półki biblioteczne. Nowości książkowe trafią do wszystkich bibliotek na terenie miasta, a po ich wypożyczenie zapraszamy po długim weekendzie majowym.

czytaj dalej na temat: Wiosenny zakup książek!

„Chłopiec z lasu” - H. Coben

Utworzono dnia 23.04.2024

Poniedziałkowe spotkanie klubowiczów z DKK rozpoczęliśmy od omówienia kilku spraw organizacyjnych m.in. związanych nowo otrzymaną dostawą nowych pozycji książkowych od wojewódzkiego koordynatora klubu.  Tym razem skupiliśmy się na zrecenzowaniu powieści „Chłopiec z lasu” H. Cobena, która jest  połączeniem sensacji i thrillera psychologicznego super wciągającego i okraszone świetnymi postaciami. W recenzji Marty Górnej z Gazety Wyborczej czytamy „Harlan Coben znowu napisał kryminał, od którego nie sposób się oderwać. Ucierpią na tym nasze relacje z rodziną i przyjaciółmi, obowiązki domowe zostaną odłożone na później. Bo „Chłopca z lasu” trzeba pochłonąć od razu w całości. Już po przeczytaniu pierwszego zdania nie da się odłożyć książki”.

Kryminał warty polecenia naszym czytelnikom, a  dostępny  jest w siedzibie biblioteki głównej. Na 20 maja br.  na godz. 17.00 zaplanowaliśmy zorganizowanie wieczoru literackiego z repertuarem przygotowanego przez samych klubowiczów.

czytaj dalej na temat: „Chłopiec z lasu” - H. Coben

Rocznica powstania w getcie warszawskim

Utworzono dnia 23.04.2024

 19 kwietnia 1943 roku ludność żydowska zamknięta w Getcie Warszawskim podjęła heroiczną walkę przeciwko niemieckim okupantom. Rozpoczęte w tym dniu powstanie przeszło do historii jako największy i najbardziej dramatyczny zryw zbrojny ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej. W 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim przedstawiciele władz samorządowych Starosta Powiatowego,  Urzędu Miasta, Gminy Golub-Dobrzyń, Zespołu Szkół nr 2, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej i Stowarzyszenia „Przywrócić pamięć” pod pomnikiem upamiętniającym Żydów Dobrzynia i Golubia złożyli kwiaty i zapalili znicze pamięci, oddając hołd bohaterom powstania.

czytaj dalej na temat: Rocznica powstania w getcie warszawskim

Z głębokim żalem...

Utworzono dnia 18.04.2024

Z bibliotecznej półki

Utworzono dnia 08.04.2024

Na ten poświąteczny czas, dla zatrzymania tego nastroju i na tę naszą trudną rzeczywistość proponujemy dziś Państwu książkę o człowieku niezwykłym, nietuzinkowym, który potrafił łączyć różne światy – o księdzu Józefie Tischnerze.
„Podróż”, bo taki jest tytuł pozycji napisanej przez Panów Witolda Beresia i Artura „Barona” Więcka i poświęconej temu legendarnemu kapłanowi, to piękna opowieść o misji jaką pełnił w swoim  życiu i o tym, co było najważniejsze w jego posłudze. Ponad wszystko cenił sobie spotkania z ludźmi, począwszy od dzieci, poprzez ludzi prostych, skrzywdzonych, na inteligentach, uczonych, artystach i politykach kończąc. Bardzo kochał przyrodę, zwłaszcza góry, z których pochodził,
W książce wspominają go Jego znajomi, przyjaciele i współpracownicy – m.in. ks. Adam Boniecki, Tadeusz Mazowiecki, Lech Wałęsa i Adam Michnik.
Polecamy serdecznie, bo warto !

czytaj dalej na temat: Z bibliotecznej półki

Wiosenny kiermasz książek!

Utworzono dnia 04.04.2024

Drodzy użytkownicy miło nam poinformować, że w siedzibie biblioteki głównej po raz kolejny został przygotowany kiermasz  książek dla dzieci. Od wielu lat współpracujemy z Księgarnią i Hurtownią Taniej Książki z Tuliszkowa, która  przygotowuje dla  naszej biblioteki atrakcyjną ofertę pozycji książkowych. Zapraszamy do skorzystanie z tej formy zakupu książek oraz gwarantujemy bardzo atrakcyjne ceny. Wszystkie zainteresowane osoby zakupem książek zapraszamy na kiermasz w godzinach otwarcia biblioteki.

Przyjdź – Zobacz – Kup!!!

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny